Stromovka je největší pražský park a jedno z nejoblíbenějších míst k odpočinku. Historie Stromovky sahá až do 13. století. Co původně začalo jako královská lovecká obora, se postupně proměnilo v nádherný veřejný park, který dnes slouží obyvatelům i návštěvníkům hlavního města.
Počátky: Královská lovecká obora
Historie Stromovky se začala psát roku 1268, kdy český král Přemysl Otakar II. založil loveckou oboru v blízkosti královského sídla na Pražském hradě. Obora byla určena především pro lov vysoké zvěře a sloužila jako soukromé území panovníka a jeho družiny. Postupně byla rozšiřována a opevňována, aby byla chráněna před neoprávněnými návštěvníky.
Renesanční rozkvět a první úpravy
V 16. století za vlády císaře Rudolfa II. prošla obora významnými změnami. Panovník, který byl velkým milovníkem přírody a vědy, nařídil vybudování rybníků, kanálů a prvních cest. Obora začala získávat podobu okrasného parku, který měl být nejen loveckým revírem, ale také místem k odpočinku a inspiraci. Z této doby pochází i dodnes zachovaný Rudolfův rybník.
Baroko a klasicismus: Stromovka se otevírá veřejnosti
V 18. století, kdy panoval císař Karel VI., začala Stromovka ztrácet svou původní loveckou funkci. V roce 1804 byla otevřena pro veřejnost a postupně upravována do podoby anglického parku. Vznikly zde rozlehlé aleje, romantická zákoutí i vyhlídky. Stromovka se stala oblíbeným místem pražské smetánky, která sem chodila na procházky a pikniky.
Modernizace a rány osudu
V průběhu 19. a 20. století prošla Stromovka několika modernizacemi, ale zároveň čelila i těžkým zkouškám. Největší pohromou byly povodně v roce 2002, kdy velká část parku skončila pod vodou a musela projít rozsáhlou obnovou. Po této katastrofě byly vysázeny nové stromy, obnoveny cesty a vylepšena infrastruktura.
![]() |
Planetárium |
![]() |
Stavba nového pavilonu pražského výstaviště. |
Současnost: Stromovka jako městská oáza
Dnes je Stromovka nejen místem k relaxaci, ale i centrem kulturního a sportovního vyžití. Lidé sem chodí běhat, jezdit na kole, grilovat nebo navštěvovat různé akce. Díky své rozloze téměř 100 hektarů nabízí dostatek prostoru pro všechny, kteří chtějí uniknout ruchu velkoměsta a užít si kousek přírody.
Stromovka je dokonalým příkladem toho, jak se historické místo může přizpůsobit moderním potřebám, aniž by ztratilo svou jedinečnou atmosféru. Ať už ji navštívíte kdykoli, vždy v ní najdete kousek historie i klidné útočiště v srdci Prahy.
Byla jsem tam v létě. A souhlasím s tebou, každý tam najde své útočiště. Starší promenádovali, děti si hrály a střední generace piknikovala. Líbilo se mi tam.
OdpovědětVymazatJo, je to fajn, jsem ráda, že to uzpůsobili pro všechny věkové kategorie, takových míst v Praze moc není.
VymazatDo Stromovky teď mé kroky povedou často - s kočárkem, neb mladí bydlí na Letné a tak je to kromě Letenských sadů nejbližší místo pro "venčení". A je to místo na ježdění s kočárkem velmi pěkné :)
OdpovědětVymazatNo tak to budou krásné procházky, užij si to ♥
VymazatNádherné fotografie.Krásné počasí láká všude lidi ven.A je to nakonec dobře
OdpovědětVymazatHezký víkend
Děkuju :) No byla jsem překvapená, teď v sobotu jsme byli v Brdech, protože bylo nádherně a skoro jsme nepotkali živáčka. V Praze lidi vylezou, ale na těch vesnicích asi jak můžou jít kdykoli do lesa, tak je to už tak nebere :)
VymazatPodle fotek je to moc hezké místo. 🙂
OdpovědětVymazatDěkuju, je. Chodila jsem tam před 20 lety randit a to to tam vypadalo mnohem divočeji. Teď je to moc hezký.
Vymazat